Odmrożenia

Odmrożenia
są chwilowymi lub odwracalnymi uszkodzeniami tkanek na powstawanie, których wpływa temperatura mająca poniżej zera stopni Celsjusza ,chociaż odmrożenia mogą powstawać nawet przy temperaturze powyżej zera. Niska temperatura zatrzymuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, w którą zaopatrywane są między innymi skóra oraz mięśnie. Odmrożenie powoduje całkowite lub czasowe uszkodzenie oziębionych części ciała. Powstawanie odmrożeń przyspiesza noszenie przemoczonych butów, pozostawanie pod wpływem alkoholu lub głód i zmęczenie. Zmiany w tkankach rozwijają się pod wpływem zimna dość wolno i możemy je zobaczyć w pełni dopiero po kilku godzinach.Objawy
Zależnie od nasilenia zmian i wyglądu uszkodzonego miejsca wyróżnia się 4 stopnie odmrożenia.
1.Stopień I - po niedługim zblednięciu, występuje zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem, obrzękiem oraz pieczeniem i uczuciem zdrętwienia. Jest to konsekwencja czasowych zaburzeń krążenia i ostrego stanu zapalnego.
2.Stopień II – charakteryzuje się tworzeniem pęcherzy zawierających płyn surowiczy lub płyn surowiczy z domieszką krwi. Obrzęk i zasinienie są znacznie większe niż w odmrożeniach pierwszego stopnia. Odmrożenia II stopnia pozostawiają po sobie długotrwałe obrzęki oraz przebarwienia skóry.
3.Stopień III - charakteryzuje się martwicą skóry, czasami również i tkanek, które są głębiej zlokalizowane (łącznie z kością). Po oddzieleniu się części martwiczych tworzą się ubytki, które goją się przez ziarninowanie.
4.Stopień IV - odmrożenia atakują całą część ciała np. palec i kości. Odmrożenia czwartego stopnia bywają na tyle poważne, że często niemożliwe jest uratowanie zaatakowanego narządu.
Czego nie robić w przypadku odmrożenia
•Odmrożeń nie należy nacierać śniegiem ani polewać zimną wodą.
•Nie należy rozmasowywać czy pocierać odmrożeń, gdyż może to uszkodzić tkanką skórną.
•Działaj stopniowo: nie rozgrzewaj się pijąc wrzątek, nie bierz gorącej kąpieli.
•W przypadku pojawienia się pęcherzy pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać – zwiększa to ryzyko zakażenia.