Odmrożenia



pierwsza pomoc

Odmrożenia to zmiany miejscowe wywołane działaniem niskiej temperatury, głównie powietrza atmosferycznego. Do powstawania odmrożeń może również przyczyniać się duża wilgoć oraz działanie wiatru. Odmrożeniom najczęściej ulegają palce u rąk i nóg oraz uszy i nos.

Odmrożenia

są chwilowymi lub odwracalnymi uszkodzeniami tkanek na powstawanie, których wpływa temperatura mająca poniżej zera stopni Celsjusza ,chociaż odmrożenia mogą powstawać nawet przy temperaturze powyżej zera. Niska temperatura zatrzymuje przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, w którą zaopatrywane są między innymi skóra oraz mięśnie. Odmrożenie powoduje całkowite lub czasowe uszkodzenie oziębionych części ciała. Powstawanie odmrożeń przyspiesza noszenie przemoczonych butów, pozostawanie pod wpływem alkoholu lub głód i zmęczenie. Zmiany w tkankach rozwijają się pod wpływem zimna dość wolno i możemy je zobaczyć w pełni dopiero po kilku godzinach.

Objawy

Zanim dojdzie do odmrożenia występuje szczypanie i pieczenie zagrożonej części ciała, która szybko staje się zupełnie nieczuła i przybiera kredowobiałe zabarwienie. Z czasem zabarwienie zaatakowanej okolicy zmienia się na sino-fioletowe oraz pojawia się obrzęk. Wychłodzona skóra jest zaczerwieniona oraz bolesna. Niewielkie odmrożenia charakteryzują się suchością skóry oraz silnym bólem, natomiast gdy zmiany są poważniejsze skóra staje się blada, dochodzi do zaburzeń czucia i drętwienia. W przypadku sino-fioletowego zabarwienia skóry należy natychmiast zgłosić się po pomoc na pogotowie ratunkowe. Przy poważniejszych uszkodzeniach konieczne może okazać się podanie surowicy przeciwtężcowej. Niezależnie od tego z jakim rodzajem odmrożenia mamy do czynienia - każde powinno być zobaczone przez lekarza.
Zależnie od nasilenia zmian i wyglądu uszkodzonego miejsca wyróżnia się 4 stopnie odmrożenia.
1.Stopień I - po niedługim zblednięciu, występuje zaczerwienienie z lekko sinawym odcieniem, obrzękiem oraz pieczeniem i uczuciem zdrętwienia. Jest to konsekwencja czasowych zaburzeń krążenia i ostrego stanu zapalnego.

2.Stopień II – charakteryzuje się tworzeniem pęcherzy zawierających płyn surowiczy lub płyn surowiczy z domieszką krwi. Obrzęk i zasinienie są znacznie większe niż w odmrożeniach pierwszego stopnia. Odmrożenia II stopnia pozostawiają po sobie długotrwałe obrzęki oraz przebarwienia skóry.

3.Stopień III - charakteryzuje się martwicą skóry, czasami również i tkanek, które są głębiej zlokalizowane (łącznie z kością). Po oddzieleniu się części martwiczych tworzą się ubytki, które goją się przez ziarninowanie.

4.Stopień IV - odmrożenia atakują całą część ciała np. palec i kości. Odmrożenia czwartego stopnia bywają na tyle poważne, że często niemożliwe jest uratowanie zaatakowanego narządu.


Czego nie robić w przypadku odmrożenia

•Nigdy nie podawaj/nie pij alkoholu w celu rozgrzania!
•Odmrożeń nie należy nacierać śniegiem ani polewać zimną wodą.
•Nie należy rozmasowywać czy pocierać odmrożeń, gdyż może to uszkodzić tkanką skórną.
•Działaj stopniowo: nie rozgrzewaj się pijąc wrzątek, nie bierz gorącej kąpieli.
•W przypadku pojawienia się pęcherzy pod żadnym pozorem nie należy ich przekłuwać – zwiększa to ryzyko zakażenia.


Lecznie

Gdy mamy do czynienia z odmrożeniem I stopnia. Zatroszczmy się o cieplejsze ubranie, rozmasujmy sztywne kończyny oraz napijmy się czegoś rozgrzewającego.   W przypadku odmrożenia II stopnia należy zabezpieczyć ranę opatrunkiem hydrokoloidowym. Hydrokoloid po kontakcie z wydzieliną lub parowaniem ze skóry wytwarza żelowy „kompres”, który chroni uszkodzoną powierzchnię, zapewniając optymalne warunki gojenia. Jego budowa sprawia, że nawet przy braku wysięku nie istnieje niebezpieczeństwo wyschnięcia rany, a zmiany opatrunku są w pełni bezbolesne. Warstwa zewnętrzna stanowi zaś barierę dla brudu, wilgoci oraz bakterii.   Jeśli mamy do czynienia z odmrożeniami III i IV, stopnia konieczna będzie natychmiastowa interwencja lekarska!